Péče o jednotlivé typy materiálů obuvi

Péče o jednotlivé typy materiálů obuvi

Obuv z hladkých usní (kožená obuv)

Obuv z hladkých usní (kožená obuv)

– useň není voděnepropustný materiál! Voduodpudivost může být zvýšena použitím ošetřovacích prostředků. Hladkou a lakovanou useň ošetřujeme otřením vlhkým hadříkem a následně suchým hadříkem osušíme. Useň je přírodní materiál a jeho údržbě je zapotřebí věnovat zvýšenou pozornost. Jedná se o vysoce kvalitní materiál – do značné míry se dokáže přizpůsobit chodidlu a zatím pravděpodobně nikdo nevynalezl materiál, který je pro obuv vhodnější. Useň také může v průběhu své životnosti měnit vzhled – zejména barvené usně. To je pro tento přírodní materiál přirozené a nejedná se o vadu.


Obuv z vlasových materiálů nubuky a velury

Obuv z vlasových materiálů nubuky a velury

– jedná se o koženou obuv, kterou je zapotřebí ošetřovat speciálním gumovým kartáčkem. Pro zvýšení voduodpudivosti se používají speciální spreje. Vlhkou obuv sušte postupně a v dostatečné vzdálenosti od tepelného zdroje při pokojové teplotě.


Povrstvená useň

Povrstvená useň

– stejně jako lakované usně. Nečistoty se odstraňují měkkým textilem za sucha nebo mokra.


Obuv ze systetických materiálů

Obuv ze systetických materiálů

– tyto materiály jsou jednoduché na údržbu. Omýváme vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a po omytí se vytřou do sucha. Vyhýbejte se náhlým změnám teploty. Obuv nikdy nepokládejte přímo k topení.


Textilní obuv

Textilní obuv

- čistí se kartáčováním, podle druhu textilu a povahy znečištění také vytíráním za vlhka. Mastné skvrny čističem skvrn natextil.


Obuv s membránou

– membrána je materiál, který zamezuje propouštění vlhkosti. Obuv s membránou ošetřujeme speciálními prostředky na daný materiál, který tvoří svršek obuvi. Nepoužívejte běžné krémy, došlo by k omezení funkčnosti membrány. Je důležité zmínit, že obuv s membránou není to samé jako holínka a není 100 % voděodolná.


Části obuvi

  • Svršek – vrch, který tvoří vnější část svršku obuvi.
  • Podšívka, stélka – tvoří vnitřek obuvi.
  • Podešev – tvoří spodní část obuvi.

Části obuvi